Przejdź do treści

Czego nie ma prawa zrobić nauczyciel?

 • przez
zachowanie nauczyciela w szkole

Nowy rok szkolny rozpoczął po raz kolejny dyskusje o tym, co tak naprawdę może, a czego nie może nauczyciel prowadzący zajęcia. Okazuje się, że wiele typowo szkolnych sytuacji w ogóle nie powinny mieć miejsca, a uczniowie wielokrotnie stają się ofiarami, nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Jeśli jesteś uczniem, koniecznie zapoznaj się z tą listą i dowiedz się, jakie zachowania wykraczają poza kompetencje nauczyciela!

 1. Nauczyciel nie może zabrać Ci telefonu
  Kilka lat temu w wielu szkołach wprowadzono zasadę, zgodnie z którą nauczyciel prowadzący zajęcia ma prawo zabrać uczniowi telefon, jeśli ten będzie go na lekcjach używać, a w skrajnych przypadkach nawet wtedy, kiedy telefon zadzwoni na lekcji. Od tego czasu pojawiło się wiele przydatków odebrania telefonu, jednak jak się okazuje, nauczyciel nie ma prawa komórki samodzielnie zabrać. Uczeń sam musi mu swój telefon oddać, a najlepiej głośno wyrazić zgodę na zabranie jego własności, w przeciwnym razie możemy mieć do czynienia z przywłaszczenia sobie cudzego mienia.
 2. Nauczyciel nie może ośmieszać Cię lub się z Ciebie wyśmiewać
  Wielu nauczycieli poniża słabszych uczniów przy reszcie klasy albo kiedy znajdują się sam na sam. Wyśmiewanie to przemoc psychiczna, której żadne nauczyciel nie ma prawa stosować, nawet w celach wychowawczych. Jeśli coś takiego dzieje się w twojej klasie, koniecznie zgłoś to wychowawcy, dyrektora, a jeśli to nic nie da, do kuratorium. Nauczyciel nie ma prawa ośmieszać ucznia, bez względu na to, czy jego zarzuty są prawdziwe, czy nie. A Ty, jeśli Cię to spotyka, nigdy nie powinieneś godzić się na takie traktowanie, nawet jeśli czujesz, że Ci się to należy.
 3. Nauczyciel nie ma prawa karać Cię za kolor twoich włosów
  Również kilka lat temu pojawił się trend wśród młodzieży, aby farbować włosy na nienaturalne kolory. Na pierwszy rzut oka to tylko niegroźna zabawa, normalne w tym wieku eksperymentowanie z wyglądem. Jednak nie dla szkół, bo one wytoczyły prawdziwą wojnę uczniom, którzy w kolorowych włosach przychodzili do placówek. I choć dziś to raczej normalne zjawisko, wciąż zdarzają się nauczyciele, którzy karzą uczniów za wyglądanie inaczej, niż by tego oczekiwali. A wcale nie mają do tego prawa, bo uczeń może wyglądać, jak chce, dopóki nie gorszy opinii publicznej!
 4. Nauczyciel nie ma prawa odmawiać Ci pomocy
  Jeśli masz problem z jakimś tematem albo z czymś bardziej prywatnym i zwracasz się o pomoc do nauczyciela, ten w ramach swoich możliwości ma obowiązek udzielić Ci pomocy. Nauczyciel to zawód zaufania publicznego, nie może Ci więc odmówić zadziałania w ramach swoich obowiązków, zwłaszcza jeśli cała sytuacji dzieje się w czasie, w której się Tobą zajmuje. Jeśli odmawia Ci udzielenia pomocy bez podania przyczyny, nasz prawo wiedzieć, co go powstrzymuje. Często nauczyciele nie chcą pomagać uczniom poza szkołą, bo uważają, że po wyjściu z budynku kończą swoją pracę.
 5. Nauczyciel nie ma prawa zmuszać Cię do udziału w wycieczce szkolnej
  Wielu uczniów, zwłaszcza w szkołach wyższych, nie chcą brać udziału w wycieczkach szkolnych. Nie mają wcale takiego obowiązku, choć często można spotkać się z nauczycielami, który bardzo niezdrowo naciskają na uczniów w tej sprawie. Czasami grożą, że nie usprawiedliwią nieobecności, do czego mają jak największe prawo, ale można się też spotkać z sytuacją, gdy grożą obniżeniem oceny z zachowania czy z przedmiotu, który uczą. Nie daj się zastraszyć i nigdy nie rób niczego wbrew sobie. Jeśli czujesz, że nauczyciel przekracza twoje granice, koniecznie zgłoś to do dyrektora!

Dodaj komentarz