Przejdź do treści

Dlaczego warto czytać lektury szkolne

książki i lektury szkolne

Lektur szkolne to dla wielu uczniów wróg śmiertelny. Rzadko zdecydują się przeczytać którąś od początku do końca, a jeśli już to dlatego, że jest krótka. Jednak lektury zostały wymyślone nie tylko po to, aby uprzykrzyć nam szkolne życie, a samo ich czytanie pomaga nam rozwinąć wiele praktycznych umiejętności, z których skorzystamy nie tylko na maturze z języka polskiego, ale też w przyszłości w dorosłym życiu.

Ćwiczenie czytania ze zrozumieniem

Czytanie ze zrozumieniem co roku na maturze sprawia absolwentom szkół średnich najwięcej problemów. Dlatego warto je ćwiczyć przy każdej okazji, bo w samej placówce oświaty na tym poziomie edukacji zwyczajnie nie będzie na to czasu. Czytanie lektur nauczy nas skutecznie zbierać najważniejsze informacje z tekstu i interpretować je zgodnie z przyjętymi zasadami literackimi w okresie, z którego dana pozycja pochodzi. Trzeba bowiem pamiętać, że matura z języka polskiego to znacznie trudniejszy poziom niż czytanie ze zrozumieniem na egzaminie trzecioklasisty.

Nauka sporządzania planu przyswajania wiedzy

Jeśli jakaś lektura jest krótka, to w zasadzie nie mam z nią problemów, bo możemy się z nią zmierzyć w kilka dni albo nawet w drodze do szkoły autobusem. Problem może dla nas stanowić grubsza pozycja i to jeszcze oznaczona w spisie gwiazdką. Wtedy najlepiej jest od razy przed rozpoczęciem pisania ustalić sobie ile i w jakich dniach będziemy starać się czytać. Takie działanie uczy nas przede wszystkim systematyczności i planowania naszej pracy, co przyda nam się szczególnie podczas nauki w klasie maturalnej, zwłaszcza gdy chcemy zdawać trudne przedmioty na rozszerzeniach.

Poznanie życia ludzi w tamtych czasach

Często słyszy się, że lektury muszą być przestarzałe i napisane siermiężnym językiem, abyśmy już od najmłodszych lat mogli poznawać zasady i prawa życia bohaterów konkretnych epok. Chociaż wydaje się to bardzo słabym wytłumaczenie, to jest w tym sporo prawdy. Znając kilka książek z danej epoki, naprawdę wiemy sporo o ich bohaterach, a taka wiedza to już porządny stelaż pod ewentualną improwizację na maturze ustnej lub po prostu odpowiedzi na języku polskim. Nie mówiąc już o wypracowywaniu wdzięczności przez uświadomienie sobie, że teraz wcale nie jest aż tak źle.

Poszerzenie słownictwa

Wszelkie teksty, które czytamy lub słuchamy, poszerzają nasze horyzonty, nie tylko w sposób metaforyczny. Z każdej książki możemy wynieść nowe słowa lub nowe zastosowania znanych nam już słów, a do tego uczy nas słowotwórstwa. Obeznajmy się też z przecinkami i ogólnymi zasadami pisania składnych zdań. To niezbędna wiedza do dobrego napisania matury i obowiązkowa wręcz umiejętność w dorosłym życiu, bo przecież większość z nas napisze od czasu do czasu służbowy mail, chociażby z informacją, że dostaliśmy ważne dane czy z podziękowaniami.

Poznanie polskiej i zagranicznej klasyki

Mówi się, że matura to dziś minimum wykształcenia, jakie musimy zdobyć, żeby liczyć się w towarzystwie i jest to po części prawda. Dlatego wstydem byłoby zdać ją ledwo na 30% procent tylko dlatego, że nie przeczytaliśmy lektury. To dodatkowy problem, jeśli zamarzamy wejść w naprawdę poważane środowisko. Nigdy nie wiemy w końcu, czy ktoś nie poruszy jakiegoś wątku z polskiej powieści omawianej na lekcjach. Dla osób chcących uchodzić za inteligencję obowiązkową jest wręcz znajomość największych i najlepszych dzieł polskich pisarzy czy malarzy.

Dodaj komentarz