Przejdź do treści

5 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć przed liceum

 • przez
szkoła

Przejście z podstawówki do szkoły średniej bywa mocno stresujący, a wynika to przede wszystkim dlatego, że w zasadzie nie wiemy, czego możemy się spodziewać. Nie trzeba się jednak bać na zapas. O szkołach średnich, zwłaszcza liceum, krąży wiele mitów, które nie mają żadnego przełożenia w rzeczywistości, ale w które wciąż zdarza nam się wierzyć. Tymczasem nasza nowa szkoła wcale nie jest aż tak tajemnicza, jak może nam się wydawać.

Pożyczasz.pl darmowe chwilówki
 1. Miej przy sobie zapasowy długopis
  Zawsze, kiedy wychodzisz do szkoły, miej przy sobie przynajmniej dwa, najlepiej czarne długopisy. To dlatego, że tak naprawdę nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiała podpisać jakieś ważne dokumenty. W szkole podstawowej przeważnie dostawaliśmy je do domu, żeby zrobili to za nas rodzice i na początku będzie się to też zdarzać, ale jest masa rzeczy, które musisz podpisać własnoręcznie. Do tego pożyczanie długopisów do znajomych albo pisanie innym przedmiotem może być dla nas niewygodne i znacznie utrudni nam wykonywanie notatek, bo każdym narzędziem pisze się trochę inaczej i trzeba się do niego przyzwyczaić.
 2. Rozgranicz życie szkolne i prywatne
  W szkole dzieją się szkolne rzeczy i tylko takie powinny. Im szybciej zrozumiesz, że prawdziwe życie zaczyna się poza szkołą, tym szybciej uświadomisz sobie, że to, co robisz w murach placówki, nie wpływa w żaden sposób na to, co jest poza nią. W szkole możesz oczywiście mieć znajomych czy nawet chłopaka, ale spoufalanie się i spędzanie razem czasu zostaw sobie na godziny po lekcjach. Dzięki temu żadna część twojego życia prywatnego nie będzie zależna od wydarzeń ze szkoły. W szkole jesteś, żeby czegoś się nauczyć, nie próbuj na siłę szukać w niej przyjemności. Pozwól sobie odreagować po zakończeniu zajęć.
 3. Nie bój się starszych klas
  Starsze klasy napawają przestrachem roczniki, które dopiero wchodzą do szkoły średniej, ale w rzeczywistości nie ma się czego bać. Starsze klasy w najgorszym wypadku w ogóle nie będą zwracały na Ciebie uwagi. Nie trafisz na osoby, które będą się nad Tobą znęcały, a nawet jeśli się to zdarzy, to możesz spokojnie powiadomić o tym odpowiednie osoby, w krytycznych momentach nawet policję. Starsze klasy nie będą Cię dręczyły, zaczepiały czy czegoś od Ciebie wymagały. Ewentualnie zapytają Cię, czy nie wiesz, gdzie szukać danego nauczyciela, ale jeśli ktoś starszy zmierza w twoją stronę, nie ma się czym przejmować.
 4. Nie bój się poznawać nowych ludzi
  Nowe znajomości to podstawa nowej szkoły. Nie bój się poznawać nowych ludzi, w końcu pierwsze tygodnie właśnie na tym powinny Ci upłynąć. Szukając swojej grupy znajomych, musisz być aktywna, przedstawić się kilku osobom i z nimi porozmawiać. Nawet jeśli rozmowa nie będzie się wam kleić, zyskasz nowy kontakt, do którego będziesz mogła spokojnie po czasie wrócić. Im więcej nowych osób na początek, tym większa szansa, że uda Ci się przez pierwsze kilka dni zbudować zgrany i pasujący do siebie zespół, a nawet znaleźć kogoś, kto nada się do utrzymywania znajomości również poza szkołą.
 5. Twój wygląd nie ma znaczenia
  Nie przejmuj się tym, co inni mogą o Tobie pomyśleć, bo w przypadku szkoły pierwsze wrażenie jest zupełnie nieważne. Będziecie widzieć się codziennie przez najbliższe cztery lata szkolne i będziesz miała masę okazji, żeby pokazać wszystkim, jakim człowiekiem jesteś. To, jak wyglądasz, czy masz perfekcyjnie wykonany makijaż albo doskonały strój nie ma znaczenia. Osoby, z którymi jesteś w klasie, będą Cię nie raz widzieć spoconą, w źle ułożonych włosach czy bez makijażu i z czasem przestaniesz się tym przejmować. Dlatego już od pierwszego dnia możesz zupełnie odpuścić sobie dbanie o każdy szczegół.