Przejdź do treści

Inspirujące wskazówki, jak naśladować skandynawską kuchnię

  • przez
metamorfoza kuchni skandynawskiej

Projektowanie wnętrz to nieprzewidywalna dziedzina, w której trendy pojawiają się i odchodzą częściej niż okazja do przebudowy lub remontu. W związku z tym wybór ponadczasowego stylu jest na dłuższą metę najbardziej praktycznym wyborem. Jeśli chodzi o projekt kuchni, potrzebujesz czegoś, co jest zarówno trwałe, jak i stylowe – ponieważ spędzasz tam dużo czasu. Jeden z najbardziej owocnych projektów do kuchni – wielokrotnie polecany przez projektantów – jest skandynawski. Ten styl stawia na minimalizm, praktyczność i przejrzystość, a jego cechy są odpowiednie dla szerokiej gamy ludzi, mieszkań i gustów.

Jednak aby osiągnąć ten styl, istnieją pewne obszary, na których należy się skupić – w tym tekstury i kolory – bardziej niż wybór mebli. Na przykład spróbuj znaleźć szafkę z urządzeniami ze stali nierdzewnej, które są łatwe do czyszczenia i eleganckie. Jeśli chodzi o resztę projektu, niekoniecznie musisz wiele zmieniać. Dzieje się tak, ponieważ po prostu praca z oświetleniem, kolorami i drobnymi detalami zmieni każdą kuchnię.

Paleta kolorów

Charakterystyczny styl skandynawski wywodzi się z otwartości i lekkości, przede wszystkim dlatego, że głównym kolorem jest biel. Na przykład kremowe, białe płytki z ciemnoszarą fugą to eleganckie i praktyczne rozwiązanie. Po ustawieniu jasnego tła nadszedł czas, aby dodać kontrast. Wybierz ciemny, granatowy kolor dla większych elementów i połącz go ze złotymi akcentami. Lub, alternatywnie, wybierz w pełni wyrafinowany wygląd z ciemnoszarymi lub nawet czarnymi meblami. W zależności od wybranej kolorystyki możesz również dodać kolorowe detale w kolorze oliwkowym, miętowym, żółtym lub czerwonym.

Tekstury i materiały

Kuchnie skandynawskie są gładkie i eleganckie z prostymi liniami i minimalnymi funkcjami. Dlatego chcesz, aby blaty były mocne, łatwe do czyszczenia i przede wszystkim funkcjonalne. Aby naprawdę poczuć nordycki klimat, spróbuj znaleźć naturalny materiał, taki jak drewno, zwłaszcza dąb i sosna . Możesz również dodać drewno do mniejszych akcentów, takich jak deski do krojenia lub nogi krzeseł. Ponadto kuchnie skandynawskie mogą czasami wywoływać uczucie zimna, więc zastosuj miękkie materiały – takie jak wygodne poduszki na krzesła lub może miękki bawełniany dywanik w obszarze przejściowym – aby subtelnie uczynić przestrzeń bardziej przytulną.

Oświetlenie i lampy

Jednym z najważniejszych aspektów projektowania kuchni skandynawskich jest oświetlenie. Charakterystycznym stylem jest powieszenie długich, cienkich lamp – zwykle trójkami – w kolorze czarnym lub z wybranego metalu. W szczególności świetnie sprawdzają się mosiądz, złoto i miedź. Do samego oświetlenia, w zależności od osobistych upodobań, wybierz ciepłe, żółtawe światło lub chłodną, białą barwę. Jeśli zdecydujesz się na lampy do kuchni, https://lumigo.pl/rodzaj/kuchnia-i-jadalnia/ koniecznie zadbaj o to, by klosze w nich były ze szkła. Pozwoli Ci to zachować je w czystości i ułatwi samo czyszczenie.

Zobacz też to jakie oświetlenie wybrać do nauki – przydatne dla dziecka.

Oprócz tej głównej funkcji oświetlenia można również włączyć światła na ściemniaczach przy wejściu do kuchni, a także nad kuchenką. Jeśli masz większą kuchnię, możesz również dodać lampę stojącą, aby rozjaśnić ciemniejsze zakamarki.

Sprawdź: JAK DOBRZE OŚWIETLIĆ PRZEDPOKÓJ W DOMU?

Szczegóły i wystrój

A teraz zabawna część: czas na personalizację. Jeśli do tej pory żadne z zaleceń nie wydaje się możliwe, możesz być spokojny; wystarczy kilka szczegółów, aby naśladować styl skandynawski. Pamiętaj, że chodzi o czystość, porządek i stworzenie wolnego od bałaganu środowiska; Jeśli więc przechowujesz wszystko prawidłowo i masz tylko kilka przedmiotów na wystawie, dodanie niektórych elementów skandynawskich stworzy skandynawski klimat.

Jak już omówiliśmy, rozważ włączenie naturalnych elementów do swojego wystroju. Zainwestuj w zgrubnie wykończone, twarde drewniane deski do krojenia, a także w centralny element wykorzystujący kamienie rzeczne. Postaw na blacie roślinę doniczkową lub wazon ze świeżo ściętymi kwiatami, ale utrzymuj zróżnicowanie kolorów na minimalnym poziomie, stosując ciemne, bogate zielone liście i białe lub bardzo jasne kwiaty.

Ponadto, jeśli chcesz dodać grafikę, postaraj się, aby była jak najmniejsza. Oczywiście dekoracje powinny być estetyczne, ale nie zapominaj, że kuchnie skandynawskie są przede wszystkim praktyczne. Dlatego zainwestuj w akcesoria kuchenne, które są zarówno piękne, jak i funkcjonalne.

Jak w przypadku każdego wystroju wnętrz, nie są to sztywne instrukcje; możesz swobodnie włączać elementy, które są dla Ciebie odpowiednie i dostosowywać każdy aspekt do swojego stylu życia i preferencji. Ostatecznie chodzi o to, jak się czujesz we własnym domu, więc nie bój się eksperymentować z kolorami i fakturami, które lubisz.