Przejdź do treści

Jak zachęcić dziecko do nauki?

jak pomóc dziecku w nauce by chciało

Nauka własna jest ważnym aspektem rozwoju człowieka. Szkoła realizuje to założenie w formie zadawania prac domowych i poprzez przeprowadzanie sprawdzianów, do których przygotowania się, uczeń powinien sam poświęcić czas na utrwalenie materiału. Jednakże świat proponuje młodemu człowiekowi znacznie ciekawsze sposoby na spędzenie czasu i niejednokrotnie nauka odchodzi w kąt. Jak zmotywować własne dziecko, aby chętniej wykonywało swoje szkolne obowiązki? Zapoznaj się z czterema sprawdzonymi sposobami!

Szczera rozmowa

Dziecko nie będzie chciało odrabiać lekcji, jeśli będzie je uważało za nudne i bezsensowne. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem i wytłumacz mu, dlaczego nauka jest taka ważna. Możesz mu opowiedzieć o własnym doświadczeniu, np. że dzięki temu, iż uczyłeś się w szkole, dziś jesteś tą osobą, którą jesteś i możesz wykonywać zawód, który lubisz oraz zarabiać pieniądze. Niewłaściwe będzie jednakże w takiej sytuacji antyświadectwo. Jeżeli zatem Twoje doświadczenia z nauką nie są dobre, a pragniesz aby Twoje dziecko się uczyło, po prostu przedstaw mu korzyści z niej wynikające. Mogą to być wspomniane wcześniej: dobry, lubiany zawód i perspektywa zarabiania pieniędzy. Ponadto powinieneś wspomnieć o fascynującym poznawaniu świata i jego dorobku ludzkości, o tym, że Twoje dziecko samo może zapisać się na kartach historii. Podczas takiej rozmowy, nie zapomnij wspomnieć, że jeśli będzie pokonywało swoją niechęć i będzie próbowało się uczyć to staniesz się jeszcze bardziej dumny z niego. Kiedy dziecko jasno pozna korzyści płynące z uczenia się, powinno chętniej angażować się w przygotowywanie do lekcji.

Nagrody

W momencie, gdy wizja czerpania korzyści, z teraźniejszych wysiłków wkładanych w naukę, jest zbyt odległa, warto zastosować system nagród. Można zorganizować w domu pudełko na punkty za dobrze odrobione lekcje i pozytywne oceny ze sprawdzianów, a następnie np. raz w miesiącu, zależnie od ich ilości, wymieniać je na drobne nagrody. Uwaga! Nie powinno to jednakże uczyć dziecka interesowności, że za wszystko coś mu się należy, dlatego należy dokładnie wyjaśnić mu cel zastosowania takiego rozwiązania.

Opracowany system nauki

Z zasady dzieci nie potrafią usiedzieć długo w jednym miejscu, ani skupiać się przez dłuższy czas. W takim wypadku warto opracować system nauki, na bazie tego szkolnego, który zakłada czas na naukę i przerwę na chwilę odpoczynku i przyjemności. Proporcje musisz indywidualnie dopasować do wieku i potrzeb swojego dziecka. Może to być przykładowo 25 minut nauki i 10 minut przerwy. Jeśli dziecko będzie miało świadomość, że za niedługi czas będzie mogło spożytkować swoją energię, łatwiej będzie mu skupić się na zadaniach. Regularne przerwy w nauce pomogą ponadto pobudzić mózg do pracy oraz zapobiegają wadom wzroku, gdyż dzięki nim oczy mają także czas na odpoczynek (zakładając oczywiście, że dziecko nie spędzi swojej przerwy korzystając z telefonu).

Wspólna nauka

Dziecku, szczególnie dopiero wkraczającemu na szkolną ścieżkę, przyjemniej jest uczyć się z drugim człowiekiem. W szkole ma grupę znajomych, w domu natomiast, łatwiej będzie mu pracować z rodzicem. Wspólny czas pozwoli Wam ponadto zacieśnić więzi i będziesz na bieżąco kontrolował jego osiągnięcia.
Zdobycie wykształcenia jest jedną z najważniejszych życiowych spraw, gdyż to ono daje przepustkę na rynek pracy, a co za tym idzie do dorosłego życia. Dziecko należy więc od początku uczyć nawyku samodzielnej nauki. Dzięki temu będzie miało większą świadomość tego co robi i w późniejszych latach łatwiej będzie mu samemu się do niej zmotywować.