Przejdź do treści

Odmiany autokwitnące marihuany – dla kogo są polecane?

  • przez

Miłośnicy konopi poświęcają dużo czasu i energii na samodzielne, często domowe, uprawy konopi indyjskich. Przygotowanie odpowiednich warunków do wzrostu konopi to kwestia elementarna. I choć konopie to wytrzymałe rośliny, jak każde potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych, światła, wody. Istotny jest również wybór odpowiedniej odmiany. Wśród growerów popularnością cieszą się odmiany automatyczne, czyli tzw. odmiany autokwitnące. Co to takiego i dla kogo są polecane? Przeczytaj tekst, znajdziesz tam najważniejsze informacje.

Odmiany autokwitnące – dla kogo są polecane i dlaczego?

  • Odmiany autokwitnące (autoflowering) charakteryzują się tym, że samoczynnie przechodzą w fazę kwitnienia, bez względu na ilościowy udział światła. Czyli, bez względu na długość ekspozycji na światło, zakwitną po określonym czasie. Ten rodzaj odmiany udało się stworzyć poprzez wykorzystanie i skrzyżowanie potencjału konopi dzikich (Cannabis Ruderalis) – które z powodu ograniczonej ilości światła wytworzyły zdolność kwitnienia spowodowaną wiekiem samej rośliny, a nie ilością dostarczanego światła.

Biorąc po uwagę ww. cechy i łatwość uprawy, odmiany automatyczne zyskały wielu zwolenników. I chociaż posiadają liczne zalety, ale też i wady, wciąż cieszą się rosnącą popularnością.

Odmiany autoflowering polecane są szczególnie początkującym hodowcom. Doskonale sprawdzają się w uprawach indoor.

Jak napisaliśmy wcześniej, odmiany automatyczne zakwitną samoczynnie bez względu na ilość / cykl otrzymanego światła.

Czy wiesz, że:

Kwitnienie odmian automatycznych następuje już po 3-4 tygodniach od wykiełkowania. Ten fakt przyciąga wielu hodowców, by spróbować takiej formy uprawy konopi indyjskich. Dodatkowo odmiany samokwitnące są nieduże (ok. 1-1,2 wysokości), łatwe w uprawie, dyskretne – jeżeli decydujesz się też na uprawę outdoor. Więcej zalet przedstawimy w kolejnych akapitach.

Które odmiany automatyczne warto polecić – nasze 3 typy

Na konopnym rynku znaleźć można setki odmian konopi, również tych z rodzaju autokwitnących. Profesjonalne seedbanki oferują sprawdzone, jakościowe nasiona marihuany, które potem przekładają się na finalny efekt, czyli zbiory hodowcy. Im lepszej jakości nasiona, tym bardzie wartościowe plony, a o to przecież tak naprawdę chodzi każdemu growerowi, prawda? Które odmiany warto polecić? Przedstawiamy trzy:

  1. Royal Gorilla Automatic – szczep o bogatej cytrusowo – sosnowej nucie, z dużą mocą, zawiera około 20% THC. Daje zadowalające plony.
  2. Auto Critical Orange Punch – szczep wielokrotnie nagradzany, oferuje cierpki, ziemisty aromat i wiele intensywnych doznań -THC na poziomie ok. 20%.
  3. White Widow Automatic – klasyk, cechuje się słodkimi, ziemistymi nutami, nie zawiera wybitnie dużo THC – ok. 14%, ale jest ta odmiana polecana przez użytkowników ze względu na fizyczny haj i przyjemne doznania.

Pamiętaj, że możesz wybierać spośród kilku odmian. Najbardziej popularnymi są:

  • Odmiany Indica (z THC)
  • Odmiany Sativa (z dużą zawartością CBD i innych kannabinoidów, a małą ilością THC)
uprawa

Wady i zalety odmian autokwitnących. O czym trzeba pamiętać

Jak wiadomo nie od dziś, każda roślina posiada wachlarz zalet i wad, nie inaczej jest z konopiami i odmianami autokwitnącymi. Jak wspomnieliśmy na początku, odmiany automatyczne będą idealne dla początkujących plantatorów, ze względu na szybki czas kwitnienia i łatwość całego procesu uprawy.

Poniżej prezentujemy zalety i wady odmian automatycznych. Pomogą w podjęciu decyzji, czy jest to najlepsza opcja dla danego hodowcy.

Odmiany automatyczne – zalety Odmiany automatyczne – wady
– szybki czas kwitnienia
(już po 3-4 tygodniach od wykiełkowania),
bez względu na ilość otrzymanego światła
– mniejsze plony
– szybki rozwój rośliny– niewielki rozmiar
– niewielki rozmiar krzaków (do ok. 1,2 metra)– potencjalnie niższy poziom THC
– mniejsza ilość nawozów/ składników odżywczych, wody stosowanych w uprawie – mniejsza kontrola nad rośliną

O czym jeszcze należy pamiętać – kilka wskazówek:

Odmiany autokwitnące wymagają, pomimo swoich wielu zalet i szybkości wyników, równie wiele troski, co odmiany pełnosezonowe – w zakresie ilości wody, składników odżywczych czy wilgotności. Bowiem wszystkie te parametry wpływają w dużym stopniu na jakość plonów.

https://hemplo.pl/szczepy/lista/automaty/

Zatem:

  • Polecana jest lekka gleba, np. torfowa. Optymalna temperatura to 21-25 st. Celsjusza. Polecana jest uprawa w growboxach, ze względu na stabilną temperaturę i inne parametry.
  • Wilgotność w uprawie odgrywa również bardzo istotną rolę, zbyt duża jest przyczyną rozwoju pleśni, które mogą zniwelować całość uprawy. W przypadku odmian automatycznych, na początkowym etapie wskazana jest wilgotność na poziomie 70%, a w okresie wzrostu ok. 50%.
  • Aby automatyczne odmiany mogły prawidłowe się rozwijać, pamiętaj również o składnikach odżywczych. Plusem jest fakt, że odmiany te potrzebują nieco mniejszej ilości nawozów ze względu na mniejsze rozmiary, ale nie oznacza to, że w ogóle można ten temat pominąć. Bez odpowiedniej ilości cennych składników odżywczych nie urośnie żadna roślina. Czego zatem będą potrzebowały konopie opisywane w tym artykule? Dedykowanych konopiom specjalistycznych nawozów, w dawce 1/2 zalecanej przez producenta ilości.

Pamiętaj:

W okresie kwitnienia całe energia rośliny przekierowana jest na tworzenie kwiatów, zatem zasadne jest zadbanie o dodatkowe nawożenie czy zastosowanie specjalistycznych boosterów kwitnienia.

Więcej informacji o uprawie, składnikach odżywczych znajdziesz na hemplo.pl