Przejdź do treści

Forum

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Jakie oświetlenie wybrać do nauki?

Cześć!

Moi rodzice remontują mi pokój i właśnie zapytali mnie jakie oświetlenie do nauki byłoby dla mnie najlepsze. Zawsze odrabiałem pracę domową w salonie przy stole nad lampą wiszącą. Ładnie to oświetlało całą powierzchnię zeszytów i nie robiło cienia. Dodatkowo w salonie było duże okno, które oświetlało cały pokój. Mój pokój jednak jest mały i ciemny. Biurko mam na ścianie, gdzie nie ma okna. Siedzę tyłem do okna i nie wiem na jakie lampy się zdecydować.

W dzisiejszym świecie, w którym tempo życia nieustannie przyśpiesza, edukacja staje się kluczowym elementem zapewnienia sukcesu osobistego i zawodowego. Jednakże, aby móc skutecznie przyswajać wiedzę, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Odpowiednio dobrane lampy do nauki może znacząco wpłynąć na koncentrację, efektywność i komfort podczas nauki. Co konkretnie musisz wziąć pod uwagę?

Wielkość biurka a rodzaj oświetlenia do nauki

Jeśli masz duże biurko, możesz zainwestować w lampę biurkową o większych rozmiarach, która zapewni dużą ilość światła na całej powierzchni. Możesz również rozważyć lampę z regulowanym ramieniem, aby dostosować kierunek oświetlenia - oświetlić książki, zeszyty, itp. Do średniego biurka pozostają Ci zwykłe lampki biurkowe z regulowanym kloszem. Możesz go obracać i dowolnie ustawiać. Wybierz lampkę LED, która zapewni wystarczającą jasność, aby oświetlić obszar do nauki. Lampy LED mają mocne białe światło. Przy małym biurku możesz wybrać lampy zaciskowe lub lampy z klipsem. Mogą być dobrym rozwiązaniem, ponieważ można je zamontować bezpośrednio na biurku, do szafki nad głową.

Nie tylko wielkość biurka ma znaczenie, ale także jego umiejscowienie względem okna oraz naturalne światło, które wpada do pomieszczenia. Może warto przestawić biurko bliżej okna?

Rodzaj światła do nauki - barwa, natężenie

Optymalne oświetlenie do nauki i pracy przy biurku powinno spełniać kilka kryteriów, takich jak intensywność, temperatura barwowa i rozkład światła.

Wartość intensywności światła mierzona jest w luksach (lx). Dla pracy przy biurku zaleca się intensywność światła na poziomie około 500 do 1000 luksów. Temperatura barwowa określa ton światła, wyrażaną w kelwinach (K). Do nauki przy biurku zaleca się temperaturę barwową między 4000 a 5000 K, co odpowiada neutralnemu lub dziennemu światłu. Ważne jest, aby oświetlenie biurka zapewniało równomierny rozkład światła na powierzchni roboczej, minimalizując cienie i odblaski.

Lumeny (lm) mierzą strumień świetlny emitowany przez źródło światła. Zwykle lampy biurkowe mają od 450 do 1500 lumenów. Warto również pamiętać o jakości oświetlenia, aby uniknąć migotania światła, które może powodować zmęczenie oczu i negatywnie wpływać na koncentrację.

Ja u siebie nad biurkiem mam taśmę led zamocowaną i jest bardzo dużo światła. Światło bardzo białe i jasne. Jest nad moją głową, ale ciut przede mną i też mi nie zasłania rąk jak piszę czy się uczę. Dobrze się przy tym czyta.

Pytanie czy nad biurkiem masz jakąś zabudowę czy nie. Ja mam łóżko piętrowe.

W jakich miejscach na biurku można zamocować taśmy do nauki?

Jednym z najpopularniejszych miejsc do montażu taśm LED jest dolna strona górnej krawędzi biurka. Możesz zamontować taśmy bezpośrednio pod górną krawędzią, skierowane w dół, aby oświetlić powierzchnię roboczą. Jeśli masz półki lub szafki nad biurkiem, możesz zamontować taśmy LED pod nimi, skierowane w dół, aby oświetlić biurko. Taśmy LED można również zamontować pod spodem biurka, skierowane w dół, aby oświetlić przestrzeń pod biurkiem. Jest to przydatne szczególnie w przypadku biurek, gdzie trzymasz przybory szkolne, książki, itp. Jeśli chcesz stworzyć efektowne oświetlenie biurka, możesz również zamontować taśmy LED wzdłuż jego boków. Ta opcja jednak może być nieodpowiednia bo przysłonisz sobie światło rękami podczas pisania.

Nie ma konkretnego uniwersalnego miejsca. Wszystko zależy od tego jakie masz biurko w pokoju.

Wybierając oświetlenie biurka z użyciem taśm LED, ważne jest, aby wybrać odpowiednie taśmy LED o odpowiedniej jasności, temperaturze barwowej.

Upewnij się, że taśmy LED oferują wysoką jakość koloru (high color rendering index, CRI), co oznacza, że światło, które emitują, jest zbliżone do naturalnego i odwzorowuje kolory rzeczywiste. Wybierz taśmy LED, które łatwo można zamontować pod górną krawędzią biurka lub pod szafkami nad biurkiem. Upewnij się, że taśmy są łatwe w instalacji - czasem są przylepiane po odklejeniu warstwy ochronnej. Możesz użyć taśm LED o mocy 12-24 woltów, z jasnością około 600-1200 lumenów na metr, o temperaturze barwowej 4000-5000 K i regulacją jasności.

Ja bym zajrzał najpierw do normy, która określa niezbędną ilość światła do nauki i pracy w biurze. Poniżej wartości wg norm budowlanych.

Wymagania dotyczące oświetlenia miejsca pracy w biurze są określone przez różne normy i przepisy budowlane, takie jak normy europejskie EN 12464-1 oraz EN 12464-2 oraz normy krajowe, np. polskie normy PN-EN 12464-1:2012 "Oświetlenie wnętrz. Część 1: Wnętrza robocze" oraz PN-EN 12464-2:2014 "Oświetlenie wnętrz. Część 2: Pomieszczenia mieszkalne".

Ogólne zalecenia dotyczące oświetlenia miejsca pracy obejmują:

  • Poziom oświetlenia - w zależności od rodzaju pracy wykonywanej w biurze, zalecany poziom oświetlenia może się różnić. Na ogół jednak zaleca się, aby poziom oświetlenia wynosił od 300 do 750 luksów w zależności od rodzaju zadań wykonywanych przez pracowników.
  • Rozkład światła - ważne jest, aby światło było równomiernie rozłożone w pomieszczeniu, unikając ostrych cieni i nadmiernego oświetlenia na niektórych obszarach.
  • Eliminacja efektu olśnienia - oświetlenie nie powinno powodować olśnienia lub nadmiernego odbicia, co może prowadzić do zmęczenia oczu i obniżenia komfortu pracy.
  • Temperatura barwowa - zalecana temperatura barwowa oświetlenia w miejscu pracy w biurze to zazwyczaj 4000-5000 kelwinów, co zapewnia neutralne białe światło, które sprzyja koncentracji i komfortowi wizualnemu.
  • Oddziaływanie na zdrowie - oświetlenie powinno być także projektowane tak, aby minimalizować negatywne skutki dla zdrowia, takie jak zmęczenie oczu czy bóle głowy.

Musisz poprosić kogoś, kto zna się na rzeczy i pomorze dobrze zaprojektować oświetlenie biurka.

Jest teraz sporo ciekawych lamp wiszących, ale regulowanych na długim kablu. Sprawdź tutaj lampę wiszącą https://ardant.pl/.

Można użyć lampy wiszącej do oświetlenia biurka w zależności od dostępnej przestrzeni. Jeśli nad biurkiem jest dużo miejsca, aby zawiesić lampę bez utrudniania pracy lub ruchu, to lampy wiszące mogą być dobrym rozwiazaniem. Niektóre lampy wiszące są regulowane pod względem długości kabla, co umożliwia dostosowanie oświetlenia do różnych czynności. Jak masz wysoki sufit to zamontuj lampę wisząca tak, aby światło równomiernie oświetlało powierzchnię biurka. Pamiętaj jednak, że lampy wiszące powinny być wyposażone w odpowiednie żarówki o odpowiedniej mocy i temperaturze barwowej.

A czy światło LED nie jest szkodliwe dla wzroku podczas nauki?

Lampy LED mogą być bezpieczne dla wzroku podczas nauki, o ile są odpowiednio dobrane i używane. Zaleca się wybieranie lamp LED o neutralnej temperaturze barwowej, około 4000-5000 kelwinów, co zapewnia bardziej naturalne światło. Istnieją również lampy LED zredukowanej emisji niebieskiego światła, które mogą być bardziej komfortowe dla oczu, szczególnie podczas długich sesji nauki w wieczornych godzinach. Ważne jest umieszczenie lampy w odpowiednim miejscu, aby równomiernie oświetlała obszar nauki, unikając odblasków i olśnienia. Regularne przerwy i odpoczynek wzroku są również kluczowe dla zdrowia oczu podczas długotrwałej nauki przy użyciu oświetlenia LED.

Lampy LED działają poprzez wykorzystanie diod elektroluminescencyjnych do generowania światła. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które emitują światło poprzez nagrzanie żarnika, diody LED emitują światło poprzez przepływ prądu przez półprzewodnik. W większości przypadków oświetlenie led emituje światło ciągłe, co oznacza, że świecą bez migotania. Emitują one stabilne światło, które jest przyjemne dla oczu i sprzyja koncentracji.

Ile można się przy nich uczyć? Można uczyć się tak długo, jak długo jest to wygodne dla oczu i umożliwia efektywną pracę. Oczy różnią się od siebie i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile czasu można spędzić przy świetle LED.

Najlepiej uczyć się za dnia, na ile to możliwe. Uczenie się w dzień przy naturalnym świetle może być korzystne ze względu na lepszą jakość i równomierne źródło światła, co sprzyja lepszej widoczności i komfortowi wzrokowemu. Ekspozycja na naturalne światło słoneczne może również poprawić nastrój i samopoczucie, co może przyczynić się do lepszej koncentracji i efektywności w nauce. Korzystanie z naturalnego światła słonecznego pomaga regulować zdrowy rytm dobowy, co wpływa na jakość snu i czuwania.